Automatyka budynkowa: Komfort i oszczędność energii w jednym

lip 8, 2020 by

Automatyka budynkowa: Komfort i oszczędność energii w jednym

Budowanie budynków, które zapewniają wygodę i oszczędność energii, jest obecnie jednym z głównych celów w branży budowlanej. Właśnie dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na zastosowanie rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, umożliwiającej zarządzanie różnymi systemami budynku w sposób zautomatyzowany i kontrolowany przez komputer.
 
1. Czym jest automatyka budynkowa?

Automatyka budynkowa jest to szerokie pojęcie, obejmujące rozwiązania techniczne, które pozwalają na przetwarzanie i kontrolowanie procesów zachodzących w budynkach. Systemy te są zwykle zintegrowane i są w stanie sterować różnymi procesami technologicznymi oraz urządzeniami, takimi jak klimatyzacja, oświetlenie, rolety, ogrzewanie, wentylacja, czy też systemy bezpieczeństwa.

2. Zalety stosowania automatyki budynkowej.

 
– Oszczędzanie energii – poprzez możliwość programowania różnych urządzeń pracujących w budynku, jesteśmy w stanie zoptymalizować ich użycie i wykorzystywać energię w sposób efektywny.
– Komfort – systemy automatyki budynkowej pozwalają na zautomatyzowane sterowanie różnymi procesami w budynku (np. klimatyzacją, oświetleniem), zapewniając tym samym wygodę użytkowników.
– Bezpieczeństwo – systemy bezpieczeństwa w budynku są często zintegrowane z systemami automatyki, co pozwala na szybkie reagowanie w razie potrzeby (np. zapalanie oświetlenia w razie alarmu).
– Wysoka jakość powietrza – dzięki możliwości sterowania systemami wentylacji, jesteśmy w stanie zagwarantować odpowiednią jakość powietrza w budynku.
– Atrakcyjny wygląd budynku – zastosowanie nowoczesnych układów sterowania i systemów oświetlenia pozwala na wyróżnienie się na tle innych budynków oraz na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego.

3. Jak działa automatyka budynkowa?

 
Systemy automatyki budynkowej oparte są na różnego rodzaju czujnikach i urządzeniach, takich jak czujniki ruchu, termometry, wilgotnościomierze itp. Dane z tych urządzeń są przechwytywane i przetwarzane przez oprogramowanie sterujące, które na ich podstawie podejmuje decyzje dotyczące działania poszczególnych urządzeń. Współpraca między różnymi systemami (np. ogrzewanie i klimatyzacja), pozwala na zoptymalizowanie użycia energii.

4. Najważniejsze elementy systemów automatyki budynkowej.

 
 
– Czujniki temperatury – w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku;
– Czujniki ruchu – w celu sterowania oświetleniem oraz systemami wentylacji;
– Sterowniki – w celu zarządzania różnymi urządzeniami oraz procesami technologicznymi;
– Oprogramowanie sterujące – w celu przetwarzania danych otrzymywanych z czujników.

5. W jaki sposób możemy zastosować systemy automatyki budynkowej?

Zastosowanie systemów automatyki budynkowej jest możliwe zarówno przy budowie nowych obiektów, jak i modernizacji już istniejących. Projektowanie i instalacja systemów odbywa się zazwyczaj we współpracy z firmami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Przykłady urządzeń, które można podłączyć do systemów automatyki budynkowej, to m.in.:
 
– termostaty;
– sterowniki kanalizacji deszczowej;
– czujniki ruchu;
– czujniki dymu;
– systemy alarmowe;
– czujniki światła.

Related Posts

Tags