Budownictwo ekologiczne: Przyjazne dla środowiska materiały i technologie

sie 18, 2021 przez

Budownictwo ekologiczne: Przyjazne dla środowiska materiały i technologie

Budownictwo ekologiczne: przyjazne dla środowiska materiały i technologie

W dzisiejszych czasach, gdy troska o środowisko naturalne staje się coraz większa, zawód architekta czy projektanta wnętrz często wiąże się z dążeniem do stworzenia przyjaznej dla natury przestrzeni. Wzrastająca świadomość ekologiczna i chęć zmniejszenia negatywnego wpływu na planetę sprawiają, że w budownictwie coraz częściej wykorzystuje się przede wszystkim materiały i technologie przyjazne dla środowiska.

1. Materiały budowlane

W budownictwie ekologicznym wykorzystuje się przede wszystkim materiały pochodzenia naturalnego, a także takie, które podlegają procesom recyklingu, ponownego przerobu lub są biodegradowalne. Do najpopularniejszych z nich należą:

– drewno – materiał ekologiczny i odnawialny, doskonale izolujący termicznie i akustycznie,
– glina i piaskowiec – doskonale nadające się do budowy murów i elewacji,
– cegła – tradycyjny materiał budowlany, charakteryzujący się wysoką trwałością i korzyścią dla środowiska, gdyż jest produkowana w piecach opalanych drewnem lub węglem drzewnym,
– szkło – materiał wielokrotnego użytku, którego recykling coraz częściej jest realizowany,
– beton – pomimo pewnych wad, jakie niesie ze sobą produkcja, wciąż pozostaje jednym z najczęściej używanych materiałów w budownictwie.

2. Technologie energooszczędne

W budownictwie ekologicznym niezwykle ważne są rozwiązania techniczne, które zmniejszają zużycie energii, wpływają na izolację cieplną budynku czy pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej. Wśród nich można wymienić:

– energooszczędne okna – dzięki specjalnej izolacji termicznej, przepuszczają mniej ciepła na zewnątrz, co pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania,
– panele słoneczne – pozwalające wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej oraz częściowo do zasilania bieżącej potrzeby energii elektrycznej,
– izolacja cieplna – specjalne materiały lub technologie pozwalające na ograniczenie utraty ciepła przez ściany, stropy oraz dachy,
– rekuperacja – system pozwalający na odzyskiwanie ciepła, który w normalnym przypadku uciekałby na zewnątrz.

3. Kompostownie i ogródki

Budownictwo ekologiczne to nie tylko sama konstrukcja budynku, ale również przyjazne dla środowiska rozwiązania wokół niego. W ramach kompleksowego podejścia do ekologii warto wykorzystać na przykład możliwości, jakie dają kompostownie czy ogródki.

– Kompostownie – specjalne pojemniki pozwalające na przyspieszenie procesu rozkładu odpadów organicznych. W ten sposób powstaje nawóz, który możemy wykorzystać do uprawy roślin w ogrodzie.
– Ogródki – coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie wolnej przestrzeni wokół budynku na założenie ogródka. W ten sposób można w prosty sposób wyprodukować własne warzywa czy owoce, co z jednej strony wpisuje się w ideę ekologii, z drugiej zaś pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakupach.

4. Budowa budynku od podstaw

W budownictwie ekologicznym kluczowe znaczenie ma etap projektowania i budowy budynku od podstaw. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować, jakie materiały oraz technologie zostaną użyte, a przede wszystkim jak od samego początku zorganizować przestrzeń wokół budynku. Ważne jest również, by już na etapie projektowania wykorzystać potencjał przestrzenny i świetlno-klimatyczny terenu, na którym powstanie budowla.

5. Przyszłość budownictwa ekologicznego

Budownictwo ekologiczne to dziedzina, która stale się rozwija i dostosowuje do nowoczesnych wymogów ekologii oraz postępu technologicznego. Chociaż na dzisiejszy dzień ekologiczne budownictwo wciąż pozostaje niszą na rynku, to z każdym rokiem przysługuje mu coraz więcej zwolenników. Daje to nadzieję, że w krótkim czasie budownictwo ekologiczne stanie się standardem w branży budowlanej, co pozwoli na jeszcze większą oszczędność energii, radykalne zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz poprawę jakości życia mieszkańców.

Podobne

Tagi