Dlaczego dobra hydroizolacja łazienki jest tak ważna?

maj 17, 2022 przez

Dlaczego dobra hydroizolacja łazienki jest tak ważna?

Łazienka to pomieszczenie w każdym domu, którego wykonanie musi być dokładnie przemyślane. Niedostateczna hydroizolacja łazienki i użycie nieodpowiednich materiałów może doprowadzić do pojawienia się pleśni, konieczności szybkiego remontu lub uszkodzenia ścian.

Dlaczego dobra hydroizolacja łazienki jest konieczna?

Wyobraźmy sobie zimowy, chłodny wieczór. Każdy ma ochotę na gorącą kąpiel. Wychodzimy z prysznica lub wanny i co widzimy? Unosząca się para wodna, zaparowane lustro i ogrom wilgoci. Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem, które jest bardzo narażone na wilgoć.

Co by mogło się stać, gdyby nie zapewniono odpowiedniej hydroizolacji oraz wertykulacji powietrza?

Prawdopodobnie już po kilku dniach zapach wilgoci byłby nie do wytrzymania, a po kilku tygodniach pleśń zaczęłaby gościć na ścianach łazienki. Po kilku miesiącach mogłoby dojść nawet do uszkodzenia i “sypania się” ścian.

Aby tego uniknąć trzeba wykonać dobrą hydroizolację łazienki i zapewnić jak najlepszą wymianę powietrza. Coraz częściej w domach i mieszkaniach, zamiast standardowych wywietrzników, montuje się specjalne wentylatory łazienkowe, które podpina się często albo pod włącznik światła albo pod osobny włącznik i zasysają one wilgotne powietrze, świetnie wentylując pomieszczenie.

Jak wykonać dobrą hydroizolację łazienki?

Nie wystarczy położenie płytek na ścianach czy wybór wodoodpornej farby. Pomieszczenie, w którym będzie łazienka musi już od samego początku być przygotowane.

Można przed pracami wykończeniowymi użyć zarówno tzw. folii w płynie lub po prostu mat hydroizolacyjnych wraz z narożnikami oraz taśmami. Po odpowiednim przygotowaniu newralgicznych miejsc można przejść do prac wykończeniowych – czyli zabezpieczenia podłogi kafelkami z wodoodporną fugą oraz malowania ścian specjalną farbą do łazienek lub również wyłożenia na nich kafelek.

Hydroizolacja łazienki krok po kroku

Na samym początku należy przygotować posadzkę – wyrównać ją i uzupełnić wszelkie ubytki. Następnie co najmniej dwa razy należy ją odpowiednio zagruntować. Kiedy posadzka jest gotowa, konieczne będzie zamontowanie narożników hydroizolacyjnych oraz taśm. Wszelkie rogi to najbardziej newralgiczne miejsca, w które lubi wsiąkać woda, więc muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Następnie warto na powierzchnie płaskie (podłogę i ściany) zainstalować matę uszczelniającą. Na drugi dzień, po takim przygotowaniu pomieszczenia, można dopiero zacząć kłaść płytki.

Przygotowanie hydroizolacji i zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia pozwoli na długoletnie korzystanie z łazienki bez ryzyka wilgoci i konieczności przyspieszonego remontu. Niedokładne wykonanie hydroizolacji i pojawienie się wilgoci lub zagrzybienia na ścianach może doprowadzić do konieczności remontu nawet w pierwszym roku użytkowania.

Podobne

Tagi