Najdroższa budowla świata

lis 2, 2021 przez

Najdroższa budowla świata

Stawianie domu, biurowca, muzeum czy innego budynku jest nie dość, że czasochłonne to i bardzo drogie. Słysząc, że budynek kosztował kilkaset tysięcy złotych już kręci się nam w głowie. Jednak najdroższa nieruchomość na świecie jest jeszcze cenniejsza.

Największy pałac królewski na świecie

Patrząc na niezwykłe i bardzo ekskluzywne budownictwo w krajach arabskich, można się pokusić, że to właśnie tam jest najdroższy budynek na świecie. Otóż nie.
Najdroższą nieruchomością na świecie jest pałac Buckingham w Londynie.

Jest to największy pałac królewski na świecie, w którym mieści się sześćset komnat. Składa się na to dwieście sypialni i siedemdziesiąt łazienek. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 77 tysięcy kwadratowych. Wartość całego kompleksu szacuje się zaś na 1,55 miliarda dolarów.

Historia pałacu

Co może najbardziej dziwić, to fakt że najstarsze części pałacu pochodzą z 1703 roku. Pierwotny pałac Buckingham został wybudowany na polecenie księcia Buckingham, Johna Sheffielda. Była to jego miejska rezydencja.

Dopiero w 1761 roku posiadłość weszła w posiadanie króla Wielkie Brytanii Jerzego III. Początkowo pełniła jednak funkcję prywatnej posiadłości. Przez następne 75 lat pałac przeszedł wiele rozbudow. W wyniku tego stał się jedna z pereł architektury późnego baroku.
Jako posiadłość należąca do monarchii brytyjskiej został uznany w 1837 roku.

Obecnie pałac uznawany jest za oficjalne miejsce zamieszkania królowej Elżbiety II. Choć faktycznie nie przebywa codziennie na pałacu. Bardzo łatwo można się dowiedzieć, czy królowa akurat przebywa w posiadłości.
Podczas pobytu monarchy w pałacu sztandar przed kompleksem wisi u samego szczytu. Kiedy monarchy nie ma w posiadłości sztandar jest zdejmowany. Jeśli zaś zamiast sztandaru powiewa flaga brytyjska, Union Jack, na dodatek w połowie masztu oznacza ona żałobę z powodu śmierci członka rodziny królewskiej.

Znaczenie dla Brytyjczyków

Pałac Buckingham to miejsce uroczystości państwowych i oficjalnych spotkań głów państw. Nie ma więc ważniejszego budynku w Zjednoczonym Królestwie. Dlatego pałac dla wielu Brytyjczyków to symbol Wielkiej Brytanii.

 

Podobne

Tagi