Bauhaus: Przemysłowość i funkcjonalność w nowoczesnym budownictwie

kwi 16, 2021 przez

Bauhaus: Przemysłowość i funkcjonalność w nowoczesnym budownictwie

Bauhaus – przemysłowość i funkcjonalność w nowoczesnym budownictwie

Historia Bauhausu

Bauhaus to niemiecka szkoła sztuk, założona w 1919 roku przez Waltera Gropiusa. Słowo „Bauhaus” pochodzi od niemieckich słów Bau („budownictwo”) i Haus („dom”), co oznacza „dom budownictwa”. Szkoła Bauhaus miała na celu połączenie sztuki i rzemiosła, aby stworzyć nowy sposób projektowania, który byłby bardziej funkcjonalny i przemysłowy.

Sztuka a funkcjonalność

Według Bauhaus, sztuka musi być funkcjonalna. Wszystko, co jest projektowane, powinno być przydatne i spełniać swoją funkcję. To dlatego Bauhaus postawił na przemysłowość i produkcję masową. Produkty projektowane w Bauhaus musiały być wykonane z tanich i łatwo dostępnych materiałów.

Minimalizm Bauhaus

Inną ważną cechą stylu Bauhaus jest minimalizm. Meble, dekoracje i budynki zaprojektowane przez tę szkołę cechują się prostotą, czystością formy i brakiem zbędnych ozdób. To było związane z ideą funkcjonalności i użyteczności.

Form follows function

Jednym z najważniejszych sloganów Bauhaus jest „form follows function”. Oznacza to, że forma powinna wynikać z funkcji i celu projektu. Każdy produkt projektowany w Bauhaus był tworzony z myślą o swoim późniejszym zastosowaniu. Przykładem takiej myśli jest krzesło Wassily, zaprojektowane przez Marcela Breuera. Krzesło to zostało zaprojektowane z myślą o pilotach samolotów, którzy musieli siedzieć przez długi czas w jednej pozycji.

Wpływ Bauhaus na architekturę

Dzięki ideom przemysłowości i funkcjonalności, Bauhaus miał ogromny wpływ na architekturę modernistyczną. Budynki zaprojektowane przez Bauhaus były proste i funkcjonalne, ale też eleganckie i nowoczesne. Wiele domów projektowanych w tym stylu ma otwarte plany, intuicyjne układy przestrzenne i dużo naturalnego światła.

Podsumowanie

Bauhaus to niemiecka szkoła sztuk, której cechy to minimalizm, funkcjonalność, przemysłowość i prostota. Szkoła ta miała duży wpływ na architekturę modernistyczną – dzięki niej powstały nowoczesne, minimalistyczne budynki, które cechują się prostotą i funkcjonalnością.

Podobne

Tagi