Recykling w budownictwie: Wykorzystanie materiałów wtórnych i redukcja odpadów
Recykling w budownictwie: Wykorzystanie materiałów wtórnych i redukcja odpadów
Budownictwo jest jednym z najbardziej energochłonnych sektorów gospodarki, a produkcja odpadów związanych z jego działalnością wynosi blisko 30% wszystkich generowanych w Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm budowlanych decyduje się na stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju, które obejmują także recykling i wykorzystywanie materiałów wtórnych.
1. Co to jest recykling w budownictwie?
Recykling w budownictwie to proces, którego celem jest zmniejszenie ilości odpadów związanych z działalnością tego sektora. Polega on na segregacji i ponownym wykorzystaniu materiałów skalnych, drewna, metali czy tworzyw sztucznych, które zostały pozyskane z rozbiórek budynków lub obiektów infrastruktury. Dzięki recyklingowi można zmniejszyć ilość odpadów, a także zmniejszyć ilość zużytych surowców, co wpływa na ochronę środowiska naturalnego.
2. Które materiały da się z powodzeniem recyklingować?
W budownictwie da się z powodzeniem recyklingować wiele materiałów, m.in.:
– beton łamanany
– cegłę, klinkier
– drewno
– blachy dachowe i okienne
– tworzywa sztuczne
3. Jakie są korzyści z recyklingu śmieci w budownictwie?
Recykling w budownictwie przynosi wiele korzyści, m.in.:
– ograniczenie wpływu budownictwa na środowisko,
– zmniejszenie kosztów produkcji materiałów,
– ochrona zasobów naturalnych,
– unikanie magazynowania odpadów,
– zwiększenie zatrudnienia w branży recyklingowej.
4. Jakie są przykłady zastosowania recyklingu w budownictwie?
Dobrym przykładem wykorzystania recyklingu w budownictwie jest, np. budowa elektrowni słonecznej w Hiszpanii, gdzie zastosowano wprowadzone na rynek 10 lat temu paneli z recyklingu z tworzyw sztucznych. Innym przykładem jest budowa hali sportowej na Igrzyska Olimpijskie w Londynie, gdzie użyto materiałów wyprodukowanych z 90% recyklingu.
5. Jakie są plany na przyszłość w zakresie recyklingu w budownictwie?
Władze Unii Europejskiej już kilka lat temu postawiły sobie za cel osiągnięcie 70% recyklingu odpadów z budownictwa i wydobycia do 2020 roku. Wysoki stopień recyklingu już teraz jest osiągany w krajach skandynawskich i Niemczech, jednak Polska wciąż ma jeszcze sporo do nadrobienia. W ciągu ostatnich kilku lat stanęło jednak wiele przedsięwzięć, które mają na celu zwiększenie świadomości w zakresie recyklingu oraz rzeczywistego stosowania tych zasad przez firmy budowlane. Dzięki temu w przyszłości będziemy mieć coraz więcej budynków zbudowanych z materiałów wtórnych, które doskonale wkomponują się w zasady zrównoważonego rozwoju.