Postmodernizm w architekturze: Kolaż stylów i ironiczną estetykę

gru 28, 2020 by

Postmodernizm w architekturze: Kolaż stylów i ironiczną estetykę

Postmodernistyczna architektura: sztuka kolażu stylów i ironicznego minimalizmu

Era postmodernizmu w architekturze rozpoczęła się w latach 70. XX wieku i trwała aż do końca lat 90. Charakteryzowała się ona epatowaniem różnymi stylami, wykorzystywaniem kontrastów, ironią i humorem. W niniejszym artykule postaramy się zarysować najważniejsze cechy postmodernistycznych budynków oraz wskazać, dlaczego tak wiele projektantów wciąż się nimi inspiruje.

1. Kolaż stylów

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech postmodernistycznej architektury jest zastosowanie kolażu stylów. Projektanci swobodnie mieszają różne style, czasem wykorzystując elementy z całkowicie odmiennych epok, np. w jednej fasadzie łączą elementy neoklasycystyczne, gotyckie i art deco. Takie połączenie nierzadko bywa niepozbawione humoru, jak w przypadku hotelu w Las Vegas, którego fasada przypomina potężne miasto zbudowane z lego.

2. Minimalizm z przymrużeniem oka

Chociaż postmodernizm był zdominowany przez zastosowanie kolażu stylów, to jednocześnie przyniósł ze sobą pewne nowe podejście do minimalizmu. Projektanci stawiali na prostotę i minimalizm, często jednak z dodatkiem elementów skąpanych w ironii albo po prostu zabawnych. Przykładem może być budynek w Tel Avivie, który w swoim minimalistycznym wyglądzie posiada dużą atrapę ołówka, co ma przypominać bezpośrednie sąsiedztwo dużych biur reklamowych.

3. Kontrasty

Projektanci postmodernistyczni lubią także kontrasty, zwłaszcza pomiędzy nowoczesnością a tradycją. Nierzadko zdarza się, że na fasadzie nowoczesnego budynku dostrzeżemy elementy przypominające klasyczne motywy, np. kolumny czy tympanony. Wielką rolę odgrywa również zastosowanie żywych kolorów, jak np. w przypadku Centre Pompidou w Paryżu.

4. Zastosowanie ironicznego kontekstu

Postmodernizm w architekturze często zabiega także o zastosowanie ironii i kontekstu, co zdarza się przede wszystkim w projektach, które mają nawiązywać do innych budowli lub cech krajobrazu. Zdarza się, że budynek w kształcie pudełka masła przylega bezpośrednio do szarości tradycyjnego miasta. Architekci w ten sposób chcieli przypomnieć, że w świecie architektonicznym musimy znaleźć miejsce dla prostoty, a jednocześnie zabawy.

5. Inspiracje postmodernistyczne w dzisiejszych projektach

Pomimo faktu, że obecnie czas postmodernizmu w architekturze już minął, to dalej możemy spotkać się z budynkami, które byłyby trudne do zrozumienia bez zapoznania się z historią architektury. Wiele projektów wciąż korzysta z dziedzictwa postmodernizmu, a jednocześnie próbuje go przystosować do nowych wymagań. W ten sposób powstają właśnie takie dzieła jak futurystyczne muzea, których fasada przypomina jednocześnie korony królewskie.

Podsumowując, postmodernistyczna architektura to nie tylko mieszanka różnych stylów architektonicznych, ale także moment, w którym architekci odkryli swoją kreatywność i szukanie nowych rozwiązań. Dzięki postmodernizmowi powstały budynki, które wciąż nie przestają inspirować projektantów na całym świecie.

Related Posts

Tags