Jaką płytę laminowaną wybrać?

mar 3, 2021 przez

Jaką płytę laminowaną wybrać?

Płyta laminowana to materiał, który bardzo chętnie wykorzystywany jest w produkcji mebli i nie tylko. Na samym początku warto dookreślić, czym właściwie jest taka płyta. To nic innego jak sprasowana płyta wiórowa lub papier scalony z płytą MDF oraz pokrycie tego dedykowaną fakturą. Te półprodukty pokrywa się się jednolitym i gładkim laminatem, a zakończenia płyty dodatkowo zabezpiecza się okleiną ABS. W ten sposób powstają wytrzymałe i bardzo estetyczne płyty laminowane, które spotykamy na co dzień w przemyśle meblarskim oraz wykończeniowym.

Na rynku możemy znaleźć różne płyty, które różnią się przede wszystkim jakością wykonania oraz grubością. Płyty wiórowe są różnej grubości, dlatego finalny produkt, czyli płyta laminowana również może się pod tym względem różnić. Oczywiście grubość oraz kolorystykę płyt każdorazowo dobieramy do naszych potrzeb. Innej grubości płyta będzie znajdowała się wewnątrz mebla, a innej grubości i wytrzymałości potrzebujemy do zbudowania głównej jego konstrukcji, która musi być bardziej wytrzymała.

Zalety płyt laminowanych

Przede wszystkim meble laminowane są bardzo odporne na tłuste opary i zabrudzenia. To sprawia, że bardzo często wybieramy je do przestrzeni kuchennej, gdzie na co dzień meble są właśnie narażone na takie zabrudzenia. Pokrycie płyt laminatem sprawia, że są one zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji, a sam brud nie wchodzi głęboko w strukturę płyty, ponieważ jest ona odpowiednio zabezpieczona. Pamiętajmy o tym, że każdy element cięcia lub krawędzie, gdzie nie ma laminatu, musimy pokryć specjalną okleiną lub silikonem, w celu ich zabezpieczenia.

Kolejne atuty płyt laminowanych to ich odporność na uderzenia, zadrapania, otarcia lub działania wysokiej temperatury. Struktura laminatu pozwala nam również na pielęgnację mebli z wykorzystaniem popularnych środków czyszczących, dlatego nie wymaga to większych nakładów pieniężnych oraz pracy. Bardzo dużym atutem jest również cena tych płyt, ponieważ należą do tanich i dostępnych materiałów, które doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. To sprawia, że ich popularność stale rośnie.

Podobne

Tagi