Jak przyciąć drzewko?

gru 4, 2020 przez

Jak przyciąć drzewko?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami sądu, to na pewno od czasu do czasu zadajemy sobie pytanie jak przycinać drzewka owocowe? Nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi sadownikami, to jednak warto od czasu do czasu przypomnieć sobie kilka zasad pomocnych przy tego rodzaju pielęgnacji naszych drzewek owocowych. Przede wszystkim musimy pamiętać kiedy i jakie drzewka powinniśmy przycinać A także w jaki sposób. Dzięki temu na pewno uzyskamy nie tylko drzewka o idealnej koronie ale również piękne i zdrowe owoce stanowiące dumę naszych zbiorów.

 

Jeżeli chodzi o przycinanie i dbanie o koronę rośliny to każdą z rodzajów drzew potrzebuje trochę innej pielęgnacji. Dla przykładu można podać, że jabłonie, gruszek i śliwy możemy przycinać już w lutym, ale inne rośliny mogą potrzebować cieplejszej pogody. Tutaj przykładem mogą być brzoskwinie i nektarynki. Natomiast morele, wiśnie czereśnie najlepiej jest przycinać po zakończeniu zbiorów, a więc późnym latem. Jak widać w tym temacie występuje dosyć duża rozbieżność czasowa. Pamiętajmy również, że nie przecinamy gałęzi w sposób losowy. Każda z usuniętych gałęzi powinna zostać starannie wybrana.

 

Przede wszystkim usuwamy te gałęzie, które zabierają kształt korony i stają się wybujałe. Pamiętajmy również, że usuwane gałęzie przecinamy na wysokości drugiego pąku. W ten sposób mamy pewność, że drzewko po tego rodzaju pielęgnacji pozostanie zdrowe i nie będzie narażone na groźne choroby. Pamiętajmy również, że w trakcie przycinania drzewka owocowego powinniśmy kształtować jego koronę w ten sposób, by do każdej pozostawione gałęzi dochodziło tyle samo światła.
Oprócz dbałości o nasze drzewko pamiętajmy również o odpowiedniej pielęgnacji narzędzi, dzięki którym możemy przycinać gałęzie naszych drzewek. Tylko odpowiednio naostrzone i czyste narzędzia pozwolą nam mieć pewność, że przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne są nie tylko zdrowe ale i bezpieczne dla naszego sądu. A przecież taki jest nasz główny cel i tylko ten sposób uzyskamy piękne owoce.

Podobne

Tagi